34     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : "Bezsenność"Marek " Markinson " Napierała


Nigdy nie lubiłem pisać recenzji kryminałów. Zwłaszcza tych dobrych. Gdy zasiadam przed ekranem komputera za każdym razem jestem pełen obaw, aby jak najlepiej wypełnić swoje zadanie. Boję się zawsze tego, iż nie będę mógł wykleić z siebie więcej niż kilka zdań. A co dopiero zaspokoić wybredny gust (powstań!) Naczelnego (spocznij!), a co dopiero jego rządnego krwi Zastępcy - padnij ;) Dlaczego akurat z kryminałami mam taki problem? Bo nie ma większej zbrodnii wśród recenzentów niż wypaplanie za dużo tajemnic z fabuły bardzo ciekawego filmu!Oddzial do zadan bardzo (nie)specjalnych

O FABULE SŁÓW KILKA
(Może być kilka naprawdę malutkich spoilerów, czytaj na własną odpowiedzialność ;)

Na Alasce zostaje zamordowana licealistka ( w domyśle młoda, dla niektórych ładna itd.). Ktoś ową niewiastę brutalnie pobił. Na miejsce zbrodnii zostaje przysłanych dwóch detektywów Will Dormer (Al Pacino) i Hap Eckhart (Martin Donovan). Od samego początku czuć, że pomiędzy partnerami (z pracy) "wisi" cos niedobrego. Tajemniczy spór. W śledztwie detektywom pomaga miejscowa młoda pani detektyw Ellie Burr (Hilary Swank) Podczas pościgu za głównym podejrzanym Dormer niechcący zabija swojego partnera (a zresztą kto wie czy tylko z pracy ;) Świadkiem całego zdarzenia (zupełnie niechcący ;) jest zabójca dziewczyny. W tym momencie zaczyna się niesamowity pojedynek pomiędzy ścigającym, a ściganym. Pojedynek na wytrwałość, inteligencję, spryt (w pewnych kręgach nieodłącznie kojarzony z pewnym płynem ;) i siłę psychiki. Jak zwykle zapomniałem o najważniejszym. Na Alasce panują w czasie rozgrywania akcji tak zwane "Białe Noce" - Słońce w ogóle nie zachodzi! Stąd tytułowa chroniczna "Bezsenność" która dopada Dormera. Jest on na skraju wyczerpania psychicznego, wręcz obłędu do tego musi wskazać mordercę i wybrnąć z własnej intrygi. Podczas filmu dowiadujemy się kilku faktów z przeszłości Dormera co rozwiązuje prawie wszystkie zagadki.


Czlowiek ma "pieskie zycie"... a pies? Ludzkie?

Pani tak sama, w lesie, we mgle?

ZAUROCZONY RECENZENT

Po pierwsze zdjęcia. Rewelacyjne ujęcia, sam nie przypuszczałem, że Alaska może mieć aż tak piękne krajobrazy. Do tego przerywniki z wsiąkającą w materiał krwią, naprawdę to buduje klimat. Muszę przyznać, że dawno nie widziałem filmu z tak ciekawą zagadką i dobrze uknutą intrygą. Film jest naprawdę wart wydanych na bilet pieniędzy. Do tego rewelacyjna gra Ala Pacino. Niektórzy zarzucają mu, że jest on w tym filmie strasznym jak to się potocznie mówi "penerem", ale pytam się, komu się to należy jak nie Alowi? Na koniec dodam, że film został wyreżyserowany przez Christophera Nolana twórcę filmu "Memento". Przyznam bez bicia, że memento nie oglądałem, ale obiecuję, że zaległości nadrobię. Po opiniach wygłaszanych na forach dyskusyjnych wszystkim znawcom "Memento" mogę powiedzieć, że film "Bezsenność" jest uznawana za nieco gorszy, ale z pewnością może się podobać. Tym, którzy nie widzieli obu filmów od siebie mogę napisać, że gorąco polecam "Bezsenność" i po wielu zasłyszanych opiniach nadrobienie zaległości z "Memento" (sam zaraz uderzam do wypożyczalni).

Za dużo pijesz, Will...

Moja ocena: 9

P.S. Naczelny i jego zawsze wierny Z-ca koczują na mnie koło domu z siekierami za to, że znowu spóźniłem się z recenzjami. Mógł byś ich zabrać? Muszę w końcu wyjść do sklepu, a sąsiedzi skarżą się na głośne pieśni patriotyczne typu "Nie będzie Ma(r)kinson pluł nam w twarz" ;)


34     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : "Bezsenność"